wtorek, 7 kwietnia 2015

Chałka śniadaniowa


Chałki i brioszki to moje ulubione, słodkie drożdżowe wypieki. Z kilku powodów. Można pobawić się przy ich zaplataniu, co mnie akurat wyjątkowo relaksuje. Wyglądają przepięknie i niezwykle apetycznie. Poza tym: zawierają dużą ilość masła, rozpływają się więc w ustach, a ich jedzenie sprawia totalnie dziką przyjemność. Można je zjeść z dżemem od babci, twarogiem i szczypiorkiem, dodatkową ilością masła(!) albo zaczytać się w książce lub gazecie aż kawa ostygnie i odrywać po kawałku chałkę i maczać ją w tej kawie aż do ostatniej strony.

Zgłodniałam. Chałki i brioszki to temat na leniwy i spokojny dzień. Aby przechytrzyć trochę czas, możesz zapleść chałkę przed snem, włożyć ją na noc do lodówki i upiec rano. Pamiętaj tylko żeby wyjąć ją w czasie, kiedy będzie rozgrzewał się piekarnik.


Od tradycyjnie plecionych warkoczy wolę te okrągłe lub długie, zaplatane piętrowo chałki. Dzisiejszy sposób pochodzi z mojej ulubionej książki, mogę nawet śmiało napisać podręcznika, dzięki któremu nauczyłam się piec nie tylko chałki, ale i chleby. Jeśli szukacie inspiracji i rzetelnych informacji na temat wypieków drożdżowych i tych na zakwasie, to całym sercem polecam CHLEB Jeffrey'a Hamelman'a.

Pierwszym krokiem, który pomoże w przygotowaniu smacznego ciasta drożdżowego i usprawni jego wyrabianie jest przygotowanie zaczynu.

Składniki na zaczyn

  • 10 dag świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka mąki
  • 200 ml ciepłej wody
Drożdże rozkrusz do miseczki, dodaj cukier i mąkę i zalej ciepłą (ale nie gorącą!) wodą. Bardzo dokładnie wymieszaj wszystkie składniki. Odczekaj kilka minut aż zaczyn zacznie pracować. Najpierw pojawią się na nim małe pęcherzyki powietrza, a później zacznie rosnąć. 

Składniki na ciasto

  • 2 i 1/2 szklanki mąki pszennej
  • 2 jajka + 1 jajko do posmarowania chałki
  • ok 60g roztopionego masła
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka soli
Mąkę wraz z cukrem i solą przesiej do miski. Następnie dodaj gotowy zaczyn (utworzy się z niego lekka pianka). Połącz składniki łyżką, dodawaj kolejno jajka i ostudzone roztopione masło. Kiedy połączysz wszystkie składniki, łyżka nie będzie już potrzebna. Czas wziąć sprawy w swoje ręce! Ciasto prawdopodobnie będzie się bardzo kleiło do rąk, a od dużej ilości masła może być też śliskie. Nie przejmuj się tym. Zacznij wyrabiać ciasto. Jeśli potrzebujesz dosyp mąkę, ale tylko tyle, ile na prawdę będzie niezbędne. Prawidłowo wyrobione ciasto powinno być elastyczne, lekko klejące, ale absolutnie NIE ZBITE.

Włóż ciasto do miski, przykryj czystą ściereczką i postaw w ciepłym miejscu. Kiedy chałka podwoi swoją objętość musisz ją odgazować. Wbij pięść w środek ciasta i odstaw do ponownego wyrośnięcia. 

Ciasto wyrośnięte? Podziel je na dwie równe części.


  1. Ciasto zroluj na dwa pasma o tej samej długości i połóż na sobie w sposób przedstawiony na zdjęciu (tworząc znak X). 
  2. Następnie stwórz warkocz przeplatając kolejno pasma.
  3. Zawiń ciasto w kształt ślimaka. Pamiętaj o tym, żeby końcówkę warkocza wsunąć pod ciasto. Dzięki temu po upieczeniu chałka nadal będzie ładnie wyglądała.



Po zapleceniu chałka powinna wyglądać mniej więcej tak:


Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Posmaruj chałkę roztrzepanym jajkiem. Możesz posypać ją kruszonką lub makiem.

Chałkę piecz ok. 30 minut (do suchego patyczka). Po 15 minutach kiedy ciasto lekko się zarumieni, przykryj je folią aluminiową, aby za bardzo się nie spiekło.

Smacznego!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz